Sklep internetowy – jak założyć, ile kosztuje?

Data publikacji: 31 marca 2023 Czas czytania: 6 minut

W dobie cyfryzacji i globalizacji, coraz więcej osób decyduje się na przeniesienie własnego biznesu do internetu. Sklep internetowy jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, gdyż pozwala na sprzedaż różnorodnych produktów czy usług bez potrzeby posiadania fizycznej przestrzeni handlowej. Jednakże warto pamiętać o tym, że przestrzeń w świecie cyfrowym także kosztuje. W tym artykule dowiesz się, jak założyć sklep internetowy, jakie są najważniejsze kroki, a także ile kosztuje uruchomienie własnej platformy sprzedażowej.

Własny sklep internetowy – od czego zacząć?

Masz już pomysł, asortyment znajduje się na szafkach, spersonalizowane kartony z logo marki czekają, aż z niesamowitym produktem w środku powędrują w drogę do swojego nowego domu, ale… No właśnie, jak zacząć sprzedawać w internecie? Odpowiedź jest prosta – trzeba założyć sklep internetowy! Oczywiście jest wiele innych miejsc, w których możesz prowadzić sprzedaż internetową, jak choćby marketplace na Facebook’u, Allego czy OLX, niemniej jednak własny sklep internetowy to zdecydowanie większa elastyczność i możliwości rozwoju. Dlaczego? Odpowiedzi jest wiele, a większość z nich poznasz w artykule: “Dlaczego warto założyć sklep internetowy? Przewaga własnego sklepu nad sprzedażą w social mediach i marketplace’ach”. 

No dobrze, wracając do tematu – jak założyć własny sklep internetowy? Możliwości mamy wiele. W ostatnich latach na popularności zyskały rozwiązania typu SaaS (Oprogramowanie jako usługa, z ang. “Software as a Service”). W Polsce najbardziej popularne z nich to m. in. Shoper, Shoplo czy np. SkyShop. Czym są tak właściwie takie platformy i dlaczego warto z nich skorzystać? Przede wszystkim platformy te oferują gotowe rozwiązania abonamentowe. Nie musimy wymyślać koła na nowo. Bez kodowania, bez projektowania intuicyjnej struktury sklepu – kilka kliknięć i gotowe. Brzmi świetnie? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Zalety sklepu internetowego opartego o SaaS

Jak wszystko na tym świecie, rozwiązania SaaS mają wiele zalet, ale nie są też bez wad. Dla tych, którzy małymi kroczkami chcą wejść w branżę e-commerce na pewno największą zaletą będzie stosunkowo niski koszt uruchomienia sklepu internetowego (najtańsze abonamenty zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie) oraz szybkość wdrożenia i prosta obsługa – bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej można stworzyć i uruchomić sklep w krótkim czasie. Wystarczy poświęcić chwilę na rejestrację, wybranie szablonu, drobną konfigurację, uzupełnienie treści i mamy to – sklep internetowy gotowy do podbijania świata 🙂 

Dużym atutem będzie również skalowalność. Platformy SaaS oferują możliwość skalowania infrastruktury sklepu internetowego w miarę rozwoju biznesu. W każdej chwili możemy zwiększyć pakiet, a co za tym idzie moc serwerów, zasoby czy funkcje, aby dostosować się do rosnącej liczby klientów oraz ich potrzeb.

Kolejną zaletą będzie wsparcie techniczne wliczone w cenę abonamentu. W przypadku dedykowanych sklepów internetowych ten temat potrafi przysporzyć niemałych problemów –  zaczynając od regularnych aktualizacji oprogramowania sklepowego i wtyczek, kończąc na nieustannym monitorowaniu, czy wszystko działa poprawnie. W przypadku rozwiązań SaaS możemy spać spokojnie, bo nad działaniem całej infrastruktury czuwa dostawca oprogramowania.

Rozwiązania SaaS mają też swoje wady

Korzystając z gotowych rozwiązań musimy mieć przede wszystkim świadomość, że jesteśmy uzależnieni od dostawcy. To oznacza, że nie zawsze będziemy mogli wdrożyć na naszym sklepie internetowym takie funkcje, jakie będziemy chcieli. Niektóre platformy SaaS mogą mieć ograniczenia w dostosowywaniu wyglądu i funkcjonalności sklepu. Problemem może również okazać się integracja z zewnętrznymi programami lub implementacja niestandardowych metod płatności – takie funkcje mogą być niedostępne lub możliwe do wdrożenia tylko za dodatkową opłatą.

To, co na początku wydawało się być dużym plusem, w dłuższej perspektywie może okazać się wadą. Mowa oczywiście o rozliczeniach abonamentowych. O ile przez pierwsze miesiące będzie to dla nas ogromny atut, tak w perspektywie kilku lat koszty mogą sięgnąć kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

SaaS czy dedykowany sklep internetowy?

Znamy już wady i zalety gotowych rozwiązań typu SaaS. Spójrzmy więc na alternatywne rozwiązanie – stworzenie dedykowanego sklepu internetowego w oparciu o najbardziej popularny system CMS – WordPress z e-commercową wtyczką WooCommerce. Z pewnością największą różnicą będzie to, że takiego sklepu nie wykonamy samodzielnie, jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy technicznej. 

Aby utworzyć profesjonalny, intuicyjny i skuteczny sklep internetowy w oparciu o system WordPress, należy poświęcić znacznie więcej czasu, niż w przypadku tworzenia sklepu na platformie Shoper czy Shoplo. Mowa o dziesiątkach, a nawet i setkach godzin pracy nad architekturą sklepu, nowoczesnym interfejsem, intuicyjnym procesem zakupowym, kodowaniem całej struktury, integracją z systemem CMS, implementacją potrzebnych funkcji i odpowiednim zabezpieczeniem całej infrastruktury. Proces tworzenia dedykowanego sklepu internetowego warto więc oddać w ręce profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Utworzenie dedykowanego sklepu internetowego – jaki to koszt?

No właśnie – skoro proces tworzenia dedykowanego sklepu jest taki skomplikowany, to ile to musi kosztować? Na koszt składa się wiele czynników – jest on uzależniony między innymi od objętości sklepu, ilości funkcji, integracji itd. Wdrożenie prostego sklepu internetowego (np. w formie landing page z jednym bądź kilkoma produktami) może kosztować od kilku tysięcy złotych w górę. Utworzenie bardziej rozbudowanego rozwiązania – z dużą ilością produktów i kategorii, indywidualnymi funkcjonalnościami (np. prezentacja produktu 3D, konfigurator produktu itp.) oraz integracjami umożliwiającymi automatyzację prac, np. generowanie faktur i etykiet dla kurierów, może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet – w niektórych przypadkach – kilkuset tysięcy złotych.

Nie wiesz, ile może kosztować wdrożenie Twojego sklepu internetowego? Skontaktuj się z nami! Bezpłatnie skonsultujemy z Tobą projekt, zaproponujemy konkretne rozwiązanie i przedstawimy kosztorys wraz z harmonogramem prac!

Kiedy dedykowany sklep internetowy będzie lepszym rozwiązaniem?

Wiemy już, że wdrożenie dedykowanego sklepu internetowego może być znacznie droższe, niż uruchomienie sklepu na platformie SaaS. Wiemy też, że jest bardziej czasochłonne, a sama obsługa sklepu też może być bardziej skomplikowana i uciążliwa. Dlaczego więc najwięcej sklepów w Polsce opartych jest właśnie o system WordPress + WooCommerce? Odpowiedź jest prosta – takie rozwiązanie jest bardziej elastyczne. Co to oznacza? Sklep internetowy oparty o system WordPress możemy mocno spersonalizować. Mowa zarówno o projekcie graficznym, który może wyglądać dokładnie tak, jak sobie zażyczymy, jak i o dedykowanych funkcjach i integracjach, które możemy bez problemu wdrożyć od zera.

Można więc śmiało stwierdzić, że kiedy potrzebujemy bardziej indywidualnego, nieszablonowego rozwiązania oraz dysponujemy większym budżetem na start, to śmiało możemy wybrać utworzenie sklepu internetowego w oparciu o system WordPress.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy różne aspekty związane z założeniem własnego sklepu internetowego, począwszy od korzyści płynących z prowadzenia e-biznesu, aż po koszty związane z utrzymaniem takiej platformy. Porównaliśmy również dwie popularne metody zakładania sklepu internetowego – korzystanie z gotowych rozwiązań SaaS takich jak Shoper, Shoplo czy SkyShop, oraz tworzenie dedykowanego sklepu internetowego na platformie WordPress z wtyczką WooCommerce.

Własny, dedykowany sklep internetowy oferuje większą elastyczność i możliwości rozwoju, ale wymaga również większego zaangażowania czasowego. Ponadto, samo utworzenie dedykowanego sklepu internetowego będzie stanowiło dla nas większy koszt, niż w przypadku platform oferujących gotowe rozwiązania abonamentowe. Platformy SaaS są natomiast prostsze i szybsze w obsłudze, ale mogą mieć ograniczenia w dostosowywaniu funkcjonalności. Mimo, iż samo utworzenie sklepu na platformie SaaS jest stosunkowo tańsze niż dedykowane rozwiązanie, jest związane z bieżącymi kosztami abonamentowymi, które w perspektywie kilku lat mogą znacznie przewyższyć koszty utworzenia sklepu internetowego opartego o system WordPress. 

Ostatecznie wybór pomiędzy tymi dwiema opcjami zależy od potrzeb, umiejętności oraz budżetu przyszłego właściciela sklepu internetowego. Warto dokładnie przeanalizować wady i zalety każdej z opcji, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego biznesu. Jeśli nie wiesz, na jakie rozwiązanie się zdecydować, napisz do nas. Z chęcią skonsultujemy z Tobą projekt i pomożemy wybrać odpowiednie narzędzia!

Masz już sklep internetowy? Sprawdź artykuł „Marketing sklepu internetowego – skąd brać klientów?„, w którym podpowiadamy, jak zwiększyć sprzedaż w Twoim sklepie online.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

hello@hypercon.pl